Sponsorlu Bağlantılar
   

Bilgisayarın Temel Donanımları

Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler icinde Bilgisayarın Temel Donanımları konusu , Bilgisayarın Temel Donanımları Donanımlar Anakart Anakart, üzerinde birçok donanımı bulunduran, bir çok veri yoluna sahip olan ve giriş çıkış noktaları olan en önemli donanım parçamızdır. Anakart üzerinde CPU yuvası, RAM ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 04-10-2009   #1 (permalink)
Standart Bilgisayarın Temel Donanımları

Sponsorlu Bağlantılar


Bilgisayarın Temel Donanımları

Donanımlar

Anakart

Anakart, üzerinde birçok donanımı bulunduran, bir çok veri yoluna sahip olan ve giriş çıkış noktaları olan en önemli donanım parçamızdır. Anakart üzerinde CPU yuvası, RAM yuvaları, Veriyolları ve giriş çıkış noktaları bulunur.
CPU(işlemci)

Bilgisayarın tüm birimleri ile bağlantı halindedir. Aritmetik işlemler ve mantıksal karşılaştırmaları yapar. İşlemciler bilgi giriş-çıkış işlemlerini denetlerler. İşlemci üreten firmalar intel, AMD, Motorola, Cyrix'in kendilerine özgü standartları vardır.
Ekran Kartı ve Monitör

Ekrana karakter ve şekilleri oluşturacak sinyalleri ekran kartı bilgisayardan alarak gönderir. Yani verileri görsel olarak görmemizi sağlayan ekran kartı ve monitördür. Günümüzde ekran kartları için anakartlar üzerinde özel slotlar bulunmaktadır. Bunlara AGP denir.
BIOS

Bios Yazılım ve donanım arasında etkileşim sağlayan bir donanım parçası ve yazılımdır. Bioslarda sadece ROM (Salt okunur Bellek) mevcuttur. Bilgisayarımızın temel donanım parçalarından biri bozulduğunda ses gelmesi BIOS'un özelliğindendir. Yani BIOS için donanımlarımızın kontrolünü sağlayan bir birimdir diyebiliriz.
Ses Kartı

Bilgisayarımızda ses sinyallerini almamız için bulunması gereken birimdir. Üzerinde mikrofon girişi, speaker girişi bulunmaktadır.
RAM

* Bilgisayar açıldığında işletim sistemi yüklendiği kısımdır. Kullanıcı programları da çalıştırılmaları esnasında Ram'a yüklenir.[1]
BİLGİSAYAR DONANIM ELEMANLARI

Fiziksel olarak bir bilgisayarı oluşturan tüm birimlerdir. Donanım somut bir kavramdır. Bu nedenle donanımı, elle tutulur, gözle görülür tüm parçaları olarak da tanımlayabiliriz.
Ana Kart (Mainboard)

Ana kart, diğer donanım elemanlarının üzerine takıldığı elektronik devre kartıdır. Ana kart üzerinde belli işlemleri düzenleyici ve hızlandırıcı birleşik devreler, donanım birimlerinin takılabileceği genişleme yuvaları ve bazı donanım birimlerinin takılabileceği giriş- çıkış uçları bulunur.
Mikroişlemci (CPU)

Bilgisayarda yapılan işlemler mikroişlemci (CPU) tarafından yönetilir ve bu birimde işlenir. Bilgisayarın tanımında belirtilen aritmetik ve mantık işlemleri bu birimde yapılır.
Ana Bellek (RAM)

Ana bellekteki bilgiler, bilgisayar kapandığında ya da elektrik kesildiğinde yok olur. Bilgisayar açıkken üzerinde çalışılan programlar ya da bilgiler RAM üzerinde tutulur.
ROM Bellek

ROM bellek, bilgisayardaki bir takım temel bilgileri içeren ve hiç silinmeyen bellektir. Üretici firmalar tarafından programlanırlar. ROM'da bilgisayarın temel bilgileri saklanır.
Güç Kaynağı (Power Supply)

Bilgisayarın çalışması için gerekli olan elektrik gücünü sağlayan birimdir. Bir kişisel bilgisayarın güç kaynağı 200-300 watt'dır.
Klavye

Klavye, üzerinde rakam, harf ve özel işaretlerden oluşturulmuş tuş takımı bulunan ve kullanıcının bilgisayara veri girmesini sağlayan birimdir.
Ekran (Monitor)

Klavyeden girilen verilerin, bilgisayarın ürettiği sonuçların görüntülendiği ve bilgisayar açıkken her şeyi görüntüleyen birimdir. Ekran bir çıkış birimidir.
Disket Sürücü

Bir disket sürücünün görevi, disketten veri okumak ve diskete veri yazmaktır. Disketler manyetik ortamlardır. Bilgilerin uzun süre saklanabilmesini sağlar.
Sabit Disk (Hard Disk)

Sabit diskler, verileri geçici olarak saklamak için kullanılır. Sabit diske binlerce diskete sığacak bilgi kaydedilebilir. Depolayabileceği bellek miktarına göre isimlendirilir.
Fare (Mouse)

Grafik tabanlı işletim sistemleri ve programlarda komut verme işlemi fare ile yapılır. Bir giriş elemanıdır. Farenin tuşlarına basılarak bu simgelere ait programların veya düğmelere ait komutların çalışması sağlanır.
Yazıcı (Printer)

Yazıcı, bilgisayardaki bilgilerin kağıda aktarılmasını sağlayan birimdir. Yazıcıların baskı hızı dakikada yazdıkları karakter sayısı ile ölçülür
Tarayıcı (Scanner)

Tarayıcı, kağıt üzerinde bulunan resimleri, fotoğrafları, yazıları bilgisayarın belleğine aktarır. Kağıt üzerindeki bilgiler sayısallaştırılır ve bilgisayarda kullanılabilir hale gelir.
CD-ROM Sürücü

Bir veri saklama birimidir. Görüntü veya ses kayıtları gibi kaydedicilerle yüklenmiş bilgilerin sadece okunabildiği disk birimidir.
CD-ROM sürücüleri, CD-ROM'lardaki sayısal bilgileri okuyan bir araçtır.

 

Dine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 16-12-2013   #2 (permalink)
mustafa alkan
Thumbs up Cevap: Bilgisayarın Temel Donanımları


teşekkürler sayende ödevimi yaptım
  Hızlı Cevap
Alt 16-12-2013   #3 (permalink)
songül kuş
Red face Cevap: Bilgisayarın Temel Donanımları


teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi yaptım ve100 aldım yaşasınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nnnnnn
  Hızlı Cevap
Alt 26-05-2014   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Bilgisayarın Temel Donanımları


bilgisayarın ana donanım birimleri
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bilgisayarın tarihi - Bilgisayarın tarihçesi hakkında bilgiler Mavi_Sema Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 0 23-02-2011 22:21
Özel Şarap Donanımları Mavi_Sema Dekorasyon 0 30-12-2009 00:50
Bilinmeyen donanımları tespit edelim Siraç Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 0 22-02-2009 20:48
Asansör Kuyu Donanımları Siraç Elektronik Projeler 0 14-01-2009 01:15
Asansör Kabin Donanımları Siraç Elektronik Projeler 0 14-01-2009 01:14


Saat: 02:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015