FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Atatürk Hakkında HerşeySponsorlu Bağlantılar
   

Atatürk Ülkemizin Çağdaş Medeniyet Seviyesine Ulaşması İçin Neler Yaptı

Atatürk Hakkında Herşey icinde Atatürk Ülkemizin Çağdaş Medeniyet Seviyesine Ulaşması İçin Neler Yaptı konusu , Atatürk Ülkemizin Çağdaş Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin Neler Yapmıştır Milli mücadelenin kazanılmasıyla Türkiye için yeni bir dönem başlamış oldu. Savaş alanlarında kazanılan zaferlerin eğitim alanında da kazanılması için çalışmalar başlatıldı. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-10-2013   #1 (permalink)
Standart Atatürk Ülkemizin Çağdaş Medeniyet Seviyesine Ulaşması İçin Neler Yaptı

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürk Ülkemizin Çağdaş Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin Neler Yapmıştır

Milli mücadelenin kazanılmasıyla Türkiye için yeni bir dönem başlamış oldu. Savaş alanlarında kazanılan zaferlerin eğitim alanında da kazanılması için çalışmalar başlatıldı. İlk hedef, cumhuriyeti özümsemiş, öneminin farkına varmış, vatansever, eğitimli bir yeni nesil yetiştirmekti. 1924 yılında Ankara’da toplanan öğretmenler kurultayında öğretmenlere seslenen Mustafa Kemal, “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözüyle eğitime ve öğretmenlere ne kadar önem verildiğini vurgulamıştır. Eğitimli bir neslin ülkemizi kalkındıracağını ve çağdaş ülkeler seviyesine çıkaracağını düşünen Atatürk, bunun için yurdumuzun dört bir yanında yeni ve modern okullar açılması için yoğun çaba göstermiştir.

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” parolasıyla yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, aklın ve bilimin öncülüğünde yeni nesiller yetişmesi için çalıştı. Teknolojiyi yakından takip eden bir Türkiye’nin, diğer üstün devletlerle mücadelede daha başarılı olacağı görüşünü savunarak ekonominin gelişmesi, bilimsel faaliyetlerin artması için teşviklerde bulunuldu. Bilimin gelişmesi için yükseköğretimin modernleşmesi gerekiyordu. Yeni yükseköğretim kanunlarıyla birlikte yeni üniversiteler de açıldı. İstanbul’daki Mülkiye Mektebi Ankara’ya taşınarak ismi Siyasal Bilgiler Fakültesi olarak değiştirildi. Yine Ankara’da Hukuk Fakültesi ve Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin açılmasıyla bilimsel faaliyetler hız kazandı. Buralardan yetişen aydın insanlar, ülkemizin kalkınması için çabaladılar.

Tarımın gelişmesi için de yeni düzenlemeler getirildi. Modern tarımın bütün köylü ve çiftçilere benimsetilmesi için ziraat okulları açıldı. Kara saban terk edilerek yerine traktör kullanıldı. Tarımda verimlilik ve üretimin arttırılması açısından belli bölgelerde şeker fabrikaları, üretim kooperatifleri kuruldu. Endüstriyel sanayinin gelişmesi için yeni fabrikalar devlet eliyle kuruldu. Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği kurularak modern tarımın ilk uygulama sahası açıldı.

Medeniyetin yayılması için yolların yapılması gerekiyordu. Bunun için demiryolları millileştirildi. Yeni demiryolları inşa edildi. 1923-1940 arası dönemde demiryollarının uzunluğu 8637 kilometreye ulaştı.

Havacılığın gelişmesi için Türk Hava Kurumu kuruldu. Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, bu dönemde yetişti. Uçak fabrikası kurularak yurtdışına uçak ihracatı yapıldı.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 14-04-2014   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Atatürk Ülkemizin Çağdaş Medeniyet Seviyesine Ulaşması İçin Neler Yaptı


çokk uzun. kısasını yazarmısınız....
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ün Çağdaş Medeniyet Görüşü Nedir Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 25-05-2011 14:45
Ülkemizin Çölleşmemesi İçin Neler Yapabiliriz Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 1 13-04-2011 14:55
Harf İnkılabının Başarıya Ulaşması İçin Neler Yapılmış? Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 28-03-2011 02:30
Atatürk Neler Yaptı? Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 20-02-2011 23:05
Atatürk Türk Milleti için neler yaptı Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 20-02-2011 14:57


Saat: 13:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015