FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Atatürk Hakkında HerşeySponsorlu Bağlantılar
   

Atatürk'ün Verginin Önemi İle İlgili Söylediği Sözleri

Atatürk Hakkında Herşey icinde Atatürk'ün Verginin Önemi İle İlgili Söylediği Sözleri konusu , Atatürk’ün Verginin Önemini Anlatan Sözleri Atatürk’ün vergi vermenin önemini belirten sözleri nelerdir? Ekonomi; milletlerin, devletlerin kuruluş ve yok oluş sebeplerinden biridir. Günümüz ekonomi dönemidir. Bu dönemde kalkınmak ve ilerlemek için ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 12-10-2013   #1 (permalink)
Standart Atatürk'ün Verginin Önemi İle İlgili Söylediği Sözleri

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürk’ün Verginin Önemini Anlatan Sözleri

Atatürk’ün vergi vermenin önemini belirten sözleri nelerdir?

Ekonomi; milletlerin, devletlerin kuruluş ve yok oluş sebeplerinden biridir. Günümüz ekonomi dönemidir. Bu dönemde kalkınmak ve ilerlemek için ekonomiye önem gösterilmelidir.

KILIÇ VE SABAN KARŞILAŞTIRMASI
Atatürk; “fakir halkımızı zenginleştirmek, savaşta harabe haline gelmiş bulunan yurdumuzu mamur bir ülke haline getirmek için çok çalışacağız, üretken olacağız, tarım ve sanayiye gereken önemi vereceğiz” demiştir. Atatürk, aktarmış olduğu konuyu daha iyi kavratmak amacıyla, kılıç ve sabanı karşılaştırır. “Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi ikincisine daima mağlup olmuştur” der. Neden mi? kılıç kullanan el bir müddet sonra güçsüzleşir, saban tutan el ise zamanla güçlü hale gelir. Mesela; Kanadaya, İngilizler ve Fransızlar birlikte gitmişlerdir, İngilizler saban kullanmış; Fransızlar ise kılıca önem vermişlerdir. Kazanan ise sabanın değerini bilen, üretken İngilizler olmuş ve Kanada’yı himayeleri altına almışlardır.

OSMANLILARIN UYGULADIĞI YANLIŞ POLİTİKASI
Atatürk, bu açıklamasında, Osmanlı Devleti’ne, Osmanlı Devleti’nin fütuhat politikasına da dayanır. Sultanların kişisel ve keyfi davranışlarıyla Anadolu’nun öz Türk olan nüfusunu yok ettiğini, ülkenin az üretim yaptığını, bir de üstelik lüks, israf ve şaşalı yaşamları nedeniyle devletin ekonomik ve mali kaynaklarının tükendiğini belirtir.
Atatürk, 1839 senesinde yaşanan Tanzimat döneminde ise yöneticilerülkeyi kalkındırmak amacıyla o dönemde sık kullanılan batıdaki iktisadi liberalizmi ve sürekli borçlanmayı kullandıklarını, bu politikanın ise bir müddet sonra birçok kapitülasyon birikmesine ve Türkiye’nin ekonomisinin iflâsa uğradığını anlatır. “Bu politika milli sanayimize ve el sanatlarımıza büyük darbeler indirdi” dedikten sonra “bize karşı yapılan rekabet gerçekten çok amansızdı, çok acımasızdı” diye ekler.

KAPİTÜLASYONLAR
Atatürk konuşmasında kapitülasyonları da uzunca anlatmıştır. Padişahlar tarafından yabancılara, önceleri hediye babında verilen imtiyazların giderek arttığını ve memleket ekonomisini sarstığını, sonuç olarak ülkenin ulusal egemenliğine ağır kayıplar vermiştir. “Oysa biz tam bağımsızlık istiyoruz, iktisadi, mali, adli, kültürel her alanda tam bağımsız olmayı amaçlıyoruz” diye söyleyen Atatürk, ulusal egemenliğin sadece bu yöntemle kazanılacağını da belirtir.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ün Bilimle İlgili söylediği Sözleri Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 1 15-10-2014 21:07
Atatürk'ün Futbolla İlgili Söylediği Sözleri Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 20-06-2011 17:46
Atatürk'ün Eşitlik İle İlgili Söylediği Sözleri Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 19-06-2011 16:59
Atatürk'ün Sanatla İlgili söylediği Sözleri Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 21-02-2011 01:10
Atatürk'ün Kadınlarla İlgili Söylediği Sözler - Atatürk'ün Kadınla İlgili Sözleri Mavi_Sema Güzel Sözler-Mesajlar 1 18-02-2011 01:31


Saat: 02:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015