FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Atatürk Hakkında HerşeySponsorlu Bağlantılar
   

Atatürk'ün Çocukluk Anıları Atatürk Çocukluk Anısı

Atatürk Hakkında Herşey icinde Atatürk'ün Çocukluk Anıları Atatürk Çocukluk Anısı konusu , Atatürk çocukluğu için söyledikleri, Atatürk’ün çocukluk anıları kısaca Atatürk ve Çocukluk Anıları Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan imzasını taşıyan “Ağabeyim Mustafa Kemal” isimli anı kitabı Selis Kitaplar aracılığıyla çıktı. Merhum ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 30-09-2013   #1 (permalink)
Standart Atatürk'ün Çocukluk Anıları Atatürk Çocukluk Anısı

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürk çocukluğu için söyledikleri,
Atatürk’ün çocukluk anıları kısaca


Atatürk ve Çocukluk Anıları


Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan imzasını taşıyan “Ağabeyim Mustafa Kemal” isimli anı kitabı Selis Kitaplar aracılığıyla çıktı. Merhum Makbule Atadan’ın vefatından önce gazeteci Şemsi Belli’ye aktardığı anıları ilk kez 1959′da yayınlanmıştı. 1885′te Selanik’te doğmuş ve 1930′da Ağabeyinin isteğiyle Fethi Okyar tarafından kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım, kısa süren siyaset hayatının ardından inzivaya çekilmiş ve 1935′te Mecdi Boysan ile hayatını birleştirmişti. 1956′da hayatına veda eden Makbule Atadan, kitapta ağabeyle yaşadıklarını ve Atamızın bilinmeyen yönlerini anlatıyor.
Sekiz yıl aile hasreti
Makbule Hanım ve annesi Zübeyde Hanım, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Selanik’ten İstanbul’a göç ederek Beşiktaş Akaretlere gelerek orda yaşamlarını sürdürürler. Bu dönemde birçok cephede görev alan Atatürk, Makbule Hanım’ın anlattıklarına göre tam sekiz yıl aile hasreti çekmiş. Makbule Hanım, Ağabeyinin döneceğini öğrendiklerindeki sevinçlerini ” On gün on gece telaşla hazırlık yaptık. Her gün her yer pırıl pırıl yapıldı. Ağabeyimin Sevdiği yemekleri yaptık. Sekiz senelik özlemden sonra Ağabeyimin dönüşü bizim için inanılmaz sevinç kaynağıydı. Ah! O gün.. O güzel ve mesut günü şu anda bile hatırladıkça içimde çok derin bir sızı hissediyorum.” sözleriyle ifade etti.
Silahla sevdası az kalsın ölümle sonuçlanacaktı
Makbule Hanım Ağabeyinin çocukluğuna dair pek çok şeyi içtenlikle anlattı. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında oyuncaklardan en çok silahı sevdiğini , daha o yıllarda askerlere hayranlık duyduğunu belirtti. Ancak bir gün Atatürk’ün silahla oynaması az kalsın bir felakete sebebiyet verecektir. Atatürk, elindeki eski bir silahı temizlemesi için kız kardeşinden yardım ister. Makbule Hanım bu anı şöyle anlatır: “Karşısına geçtim. O elindeki lüveri temizlerken, Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkunç bir ses duydum. Annem korku ve heyecan içinde: ‘Eyvah ! Kardeşini öldürdün Mustafa’ dedi. Ben ise ‘Ağabeyim öldü’ sandım. Fakat tabancanın dumanı kalkınca baktık ki çok şükür ikimiz de sağdık”.
En çok korktuğu hayvan fare
Ağabeyi Mustafa Kemal’in sık sık köy türkülerini söylediğini sanata ve sanatçılara oldukça hürmet duyduğunu söyleyen Makbule Hanım’ın anlattığına göre Mustafa Kemal çocukluğunda en çok fareden korkarmış. Annesi Makbule hanım ise böyle durumlarda Mustafa Kemal’i “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” diye sakinleştirirmiş.

‘Biri beni, diğeri ise makamımı sevdi’
Makbule Hanım, Atatürk’le dolu dolu aşk yaşayan Uşşakızade Latife Hanımı çok az anlatır anılarında . Atatürk’e aşık olan ve daha sonra intihar eden akrabası Fikriye ise hiç söz konusu bile değildir. Atatürk’ün bu konuda kendisine sadece şunu söylediğini açıklamıştır: “Biri beni makamım ve param için sevmiştir. Diğeri yalnız ben olduğum için gerçek bir aşkla sevmiştir.”
İçkiye Enver Paşaya olan kızgınlığından başladı.
Mustafa Kemal’in en çok irmik helvası ve yoğurdu severek yediğini belirten Makbule Hanım, askeri mektepte ise kuru fasülyeye alıştığını söylemiştir. Atatürk’ün içkiye başladıktan sonra da leblebiyi çok yediğini söyledi. Makbule Hanım’ın açıklamalarına bakılarak Atatürk’ün içkiye başlamasının nedeni Harbiye Nazırı Enver Paşa ile kavgalarıdır. Gerçekten bildiğimiz üzere Atatürk, Enver Paşa ile savaş dönemi politikaları yüzünden çok tartıştıkları açıktı.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı İle İlgili Anıları, Atatürk'ün Eğitim Hayatı Anısı SeLeN Atatürk Hakkında Herşey 2 12-11-2012 21:04
Atatürkün Çocukluk Anıları Eylül Atatürk Hakkında Herşey 0 24-09-2012 17:57
Atatürkün Çocukluk Anıları - Atatürk Çiftlikte Eylül Atatürk Hakkında Herşey 0 03-11-2011 22:29
Atatürk'ün Çocukluk Anıları - Atatürk ve Makbule Hanım Eylül Atatürk Hakkında Herşey 0 03-11-2011 22:28
Atatürk'ün çocukluk ve askerlik anılarını yazar mısınız? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 11-04-2011 22:13


Saat: 02:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015