FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Kültür ve Sanat Bölümü > Atatürk Hakkında HerşeySponsorlu Bağlantılar
   

Atatürkün Belirlediği Müzik İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Çalışmalar

Atatürk Hakkında Herşey icinde Atatürkün Belirlediği Müzik İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Çalışmalar konusu , Atatürk'ün Müzik Konusunda Yaptığı Çalışmalar Atatürk'ün İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Müzik Çalışmaları Mustafa Kemal her alanda olduğu gibi müzik alanında da türkiyeyi muasır medeniyet seviyesine çıkarabilmek için büyük çaba sarf etmiştir. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-08-2012   #1 (permalink)
Standart Atatürkün Belirlediği Müzik İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Çalışmalar

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürk'ün Müzik Konusunda Yaptığı Çalışmalar


Atatürk'ün İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Müzik Çalışmaları


Mustafa Kemal her alanda olduğu gibi müzik alanında da türkiyeyi muasır medeniyet seviyesine çıkarabilmek için büyük çaba sarf etmiştir. Bunun en büyük adımını Türk Beşleri adı verilen 5 önemli bestecimizi yurtdışına göndererek ve onlara müzik alanında kendilerini geliştirmeleri için eğitim verdirerek atmıştır.

BUnun yanında Türk halk müziği konusunda araştırma yaptırmak için de büyük bütçeler ayırmış ve konu ile ilgili pek çok araştırmacıyı türkiyenin en ücra köyleirne dahi göndererek müziğimizi araştırmıştır.

Atatürkün belirlediği en önemli müzik ilkeleri şunlardır:

Müziğimizi batı müziği seviyesine çıkarabilmek.

Halk müziği özelliklerimizi koruyarak geliştirmek.

Türk müüziğini dünyaya tanıtmak.

Müzik eğitimi konusunda okullar açıp konusunda uzman kişiler yetiştirmek.


Atatürk insan hayatında müziğin çok önemli bir yeri olduğuna inanıyordu. 14 Ekim 1925'te İzmir Kız Öğretmen Okulu'nu ziyaretlerinde öğrencilerin "Hayatta musiki lazım mıdır?'' sorusunaşu cevabı vermişti :

-"Hayatta musiki lazım değildir. Çünkü hayat musikidir. Musiki ile alakası olmayan mahlukat insan değildir. Eğer mevzuu bahs olan hayat insan hayatı ise, musiki behemehal vardır. Musikisiz hayat zaten mevcut olamaz. Musiki hayatın neşesi, ruhu, süruru ve her şeyidir. Yalnız musikinin nev'i şayan-ı mütalaadır."

Atatürk'ün Batı Müziğini yayma ve öğretmeyle ilgili çalışmaları şunlardır :

-İstanbul Darülelhan Şark Musikisi Şubesi kapatılmış, okulun adı da İstanbul Konservatuarı olarak değiştirilmiştir (1926). Şimdiki adı İstanbul Belediye Konservatuarıdır .

-Muzıka-yı Humayun İstanbul'dan Ankara'ya nakledilerek Riyaseti-Cumhur Orkestrası adım almıştır (1924).

-1927 yılından itibaren Avrupa'ya müzik öğrencisi gönderilmiştir. Cemal Reşit Bey, Ulvi Cemal Erkin, A. Adnan Saygun, Necil Kazım Akses, H. Ferit Alnar gibi tanınmış kompozitörlerimiz bu imkandan faydalanmışlardı.

-Müzik öğretmeni yetiştirmek amacıyla Musiki Muallim Mektebi açılmıştır (1924). Bu okuldan yetişen öğretmenler okullarda Batı Müziğine dayalı öğretim yapmışlardır.

-Alman müzikolog Paul Hindemith'in yardımlarıyla Ankara Devlet Konservatuarı kurulmuştur (1936). Devlet Opera ve Balesinin, Devlet Tiyatrolarının Senfoni Orkestralarının sanatçı kadrolarının önemli bir bölümü bu okuldan yetişmiştir.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Milliyetçilik İlkesi Doğrultusunda Yapılan İnkılaplar Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 01-01-2012 00:45
İnkılapçılık İlkesi Doğrultusunda Yapılan İnkılaplar SeLeN Tarihi Bilgiler 0 27-11-2011 22:57
Atatürk'ün müzik alanında yaptığı çalışmalar nedir, Atatürk'ün Müzik İlkeleri SeLeN Atatürk Hakkında Herşey 0 08-08-2011 01:18
Atatürk'ün Müzik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir, Atatürk'ün Müzik İlkeleri Eylül Atatürk Hakkında Herşey 0 24-07-2011 16:18
Atatürk'ün Belirlediği Müzik İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Çalışmalar Mavi_Sema Atatürk Hakkında Herşey 0 19-05-2011 15:03


Saat: 18:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015