Sponsorlu Bağlantılar
   

İmran Köyü Ceyhan Adana

Adana Tanıtımı icinde İmran Köyü Ceyhan Adana konusu , İmran Köyü Ceyhan Bilgileri - İmran Köyü Hakkında - İmran Köyü Tanıtımı - İmran Köyü Resimleri İlçe: CEYHAN - İl: ADANA Köy Muhtarı: Bilgi Yok Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-03-2010   #1 (permalink)
Standart İmran Köyü Ceyhan Adana

Sponsorlu Bağlantılar


İmran Köyü Ceyhan Bilgileri - İmran Köyü Hakkında - İmran Köyü Tanıtımı - İmran Köyü Resimleriİlçe: CEYHAN - İl: ADANA

Köy Muhtarı: Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Adana
Bilgiler
Nüfus 541 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01920
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Ceyhan
Web Sitesi
İmran, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

İmran köyü'nün kuruluşu 1864 yılıdır.

Kültür

Adana ilinin ve de köyün yöresel yemekleri arasında tırşik,çakıldaklı çorba,toga çorbası,nogay çayı,gömeç kavurması,süllüm,hedik,pıtırık çorbası,dutmaç çorbası,... mevcut olup daha başka kendilerine özgü çok çeşitli yemekleri bulunmektadır İmran köyü tarihinde;Cerit aşiretinin hakimiyeti herkezce bilinmektedir.Köyün belli başlı aileleri arasında Karaomarlar,Musakalar,Çalıklar ,Zeroşlar,Sülolar,Pa şalar,Beyler,Aydınlılar,Avşarl ar,Göçmenler yeralmaktadır..Köyün adı "imrenmek" kelimesinden gelir.Padişah 2.Abdülhamit sefere giderken geçtiği köyden tesadüfen bir tas su içer ve'İmrendim bu suya, bu köyün adı İMREN olsun'der.Yolda devam ederken Cerit aşireti ile Dadaloğlu'nun kavgaya tutuştuğunu görür.Abdülhamit Han sorar ne olduğunu, Dadaloğlu Ceritlerin nehrin kıyısını işgal ettiğini, hayvanlarının aç kaldığını söyler.Ceritlerin ileri gelenleride gidecek yerlerinin olmadığını, niyetlerinin kötü olmadığını, nehri takip ederek otlak aradıklarını söyler.Abdülhamit de 'bunları o imrendiğim suyun olduğu köye yerleştirin' der.Böylece İmran köyü Cerit aşiretinin yerleşim yeri olur.Kımız Mehmet(Açık),Kara Mustafa Kartal,Hacali Bey gibi köyün kurucuları vardır. Geçmişteki ormanlık alanları yok edilmişken son yıllarda tekrar ağaçlandırılmıştır. Köyün üst (güney)tarafında bulunan pınar köyün içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamaya devam etmektedir. Köyün yetiştirdiği insanlar devlet kademelerinin birçok yerinde görev almış olup okuma yazma oranı oldukça yüksektir.Birçok aileden öğrenci halen yüksek öğrenimini yapmak üzere çeşitli üniversitelerde öğrenimine devam etmeketedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içindedir ama köyde hava Çukurova bölgesine nazaran yazları daha serin gecmektedir.Köyün sürekli olarak bir esintiye sahip olması, meyve ağaçlarındaki ürün ve kalite artışını da beraberinde getirmektedir.Eski dönemlerde civar köyler tarafından yazları yaylalık olarak kullanılırmış.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 680
2000 541
1997 498

Ekonom

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda seracılık ve narenciye yetiştiriciligi önem kazanmıştır. Zeytin ekimlerinin yanısıra kaysı,erik,nektarin bahçeleri de mevcuttur. İmran köyünün kuzeyinden geçen Ceyhan sol sahil ana sulama kanalı köy arazilerinin büyük bölümünü sulu tarım yapmaya elverişli hale getirmiştir. Ağırlıklı olarak mısır ve buğday üretimi yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

KÖY MUHTARLARI:

2009 -FAİK MEHMET KARTAL
2004 -FAİK MEHMET KARTAL
1998 -FAİK MEHMET KARTAL
1994 -NAİL CERİT
1989 -HACI ALİ AKÇURA
1984 -ZİYA CERİT.
Ahmet MİRZAOĞLU
1974 MEHMET AÇIK
Ahmet ÖNCEL
Halil ABLAK
Mehmet CERİT(Mehmetcik)
Hamza ÇETİN
Mahmut ABLAK(kısa bir süre)
Ali AÇIK(Göğ Ali)

not başka aday çıkmadıgından muhtarlık seçimi hep aynı sonuçlanır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu var fakat öğrenci azlığı nedeni ile okul kapalı durumda. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.İmranda birçok okumuş kişi bulunmaktadır. Köyün okuma yazma oranı bir hayli yüksektir, hatta Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin ilk öğrencilerinin bir kısmı bu köydendir. Ayrıca doktor, öğretmen, avukat, arkeolog, veteriner hekim, mimar, mühendis, subay, astsubay, polis, hemşire ve çeşitli resmi kurumlarda çalışan birçok devlet memuru bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

 

DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ekinyazı Köyü Ceyhan Adana DeMSaL Adana Tanıtımı 0 27-03-2010 13:09
Kuzucak Köyü Ceyhan Adana DeMSaL Adana Tanıtımı 0 27-03-2010 01:41
Kıvrıklı Köyü Ceyhan Adana DeMSaL Adana Tanıtımı 0 27-03-2010 00:09
Büyükburhaniye Köyü Ceyhan Adana DeMSaL Adana Tanıtımı 0 27-03-2010 00:08
Burhanlı Köyü Ceyhan Adana DeMSaL Adana Tanıtımı 0 27-03-2010 00:08


Saat: 13:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015