FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Eğitim Bilgileri > Açık Öğretim AÖFSponsorlu Bağlantılar
   

İletişimde Dil ve Dil Ötesi Konu Anlatımı

Açık Öğretim AÖF icinde İletişimde Dil ve Dil Ötesi Konu Anlatımı konusu , aöf Halkla ilişkiler dersleri - sözlü iletişim - sözlü iletişim şekilleri - beden dili - iletişimde mekan Sözlü iletişimler “dil ve dil ötesi” olmak üzere iki alt sınıfa ayrılmaktadır. İnsanların ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-09-2011   #1 (permalink)
Standart İletişimde Dil ve Dil Ötesi Konu Anlatımı

Sponsorlu Bağlantılar


aöf Halkla ilişkiler dersleri - sözlü iletişim - sözlü iletişim şekilleri - beden dili - iletişimde mekan

Sözlü iletişimler “dil ve dil ötesi” olmak üzere iki alt sınıfa ayrılmaktadır. İnsanların karşılıklı konuşmalarını hatta elektronik de dâhil olmak üzere mektuplaşmalarını “dille iletişim” olarak kabul edebiliriz.

Dil-ötesi iletişim, sesin niteliği ile ilgilidir; ses tonu, sesin hızı, şiddeti, hangi sözcüklerin vurgulandığı, duraklamalar ve benzeri özellikler, dil-ötesi iletişim sayılır. Dille iletişimde kişilerin “ne söyledikleri”, dil-ötesi iletişimde ise “nasıl söyledikleri” önemlidir. Araştırmalar, insanların günlük yaşamda birbirlerinin ne söylediklerinden çok, nasıl söylediklerine dikkat ettiklerini göstermektedir. Karşımızdaki kişinin sözlerini seslendirme tarzı, söylenen sözün anlamını büyük ölçüde etkiler.

İsteyerek, farkında olarak yaptığımız konuşmalara “niyet edilmiş dil davranışı” adı verilir. Konuşurken dilimizin sürçmesi ise niyet edilmemiş dil davranışlarına bir örnektir. Bazı sözcüklerin üzerine basa basa konuşmamız ya da karşımızdakini korkutmak için bağırmamız niyet edilmiş dil-ötesi davranışlardır.

Konuşurken farkında olmadan ses tonumuz alçalıp yükseliyorsa ya da sesimiz titriyorsa, bu durumda niyet edilmemiş dil-ötesi davranışlar söz konusudur. Konuşma ya da yazı olmaksızın da insanlar birbirlerine mesaj iletebilirler. Sözsüz iletişim olarak adlandırılan bu iletişim biçimi kendi içinde dört gruba ayrılır:

Yüz ve beden:

Yüzümüzdeki ifade, el ve beden hareketlerimiz, bedenimizin duruşu ve göz temasımız, sözsüz iletişimin en önemli unsurlarıdır. Yüzümüzdeki çeşitli ifadeleri ortaya çıkartan hareketlere mimik, el, kol ve beden hareketlerine de jest demektedir.

Tıpkı sözlü iletişimde olduğu gibi sözsüz iletişimde de bilerek, isteyerek yani niyetli ya da niyet edilmeden gönderilen mesajlar söz konusudur. Örneğin başımızı “evet-hayır” anlamında sallamak, kaşlarımızı kaldırarak “hayır”, dudaklarımızı büzerek “belki” demek, ya da omuzlarımızı kaldırarak umursamazlık belirtmek gibi.


Niyet edilmemiş, istemediğimiz halde ortaya çıkan yüz ve beden ifadelerine ise “duygusal ifade” adı verilmektedir. İnsanların yüzlerinde aniden korku ya da hayret ifadesinin belirmesi, niyet edilmemiş sözsüz iletişim örneklerini oluşturmaktadır.

Bedensel Temas:

Sözsüz iletişim yöntemlerinden birisi de bedensel temastır. İletişim içinde olduğumuz kişiyle el sıkışma, omuza dokunma gibi bedensel temaslar yoluyla da karşımızdaki kişiye çeşitli mesajlar vermeye çalışırız.

Mekân Kullanımı:

Karşımızdaki kişiye çevremizde oluşturduğumuz, içinde yer aldığımız mekânlar yoluyla da çeşitli mesajlar iletiriz. Örneğin, iletişim içinde olduğumuz insanlara uzak ya da yakın durarak, bir takım mesajlar iletiriz.

Sevdiğimiz insanlara yakın durmayı tercih ederken, daha az sevdiklerimizle aramızda biraz daha fazla mesafe bulunmasına dikkat eder, hiç tanımadığımız insanlara ise daha uzak dururuz.

Araçlar:

Kişiler arası iletişimde mesaj iletmek için başvurduğumuz yollardan birisi da bir takım araçlar kullanmaktır. Rozetler ya da takılar takarak, kokular sürerek, belirli kıyafetlere bürünerek, çevremize çeşitli mesajlar iletiriz.


alıntı

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rewrite Konu Anlatımı Mavi_inci İngilizce Dil Bilgisi 1 28-05-2012 19:31
LDR Konu Anlatımı SeLeN Elektronik Genel Bilgi 0 19-11-2010 16:11
Yamuk Konu Anlatımı Mavi_Sema Konu Dışı Başlıklar 0 23-05-2009 22:58
Çokgenler Konu Anlatımı Mavi_Sema Konu Dışı Başlıklar 0 23-05-2009 22:56
çemberde açı konu anlatımı Siraç Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 0 18-11-2008 23:43


Saat: 09:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015